Dne 30.dubna 2025 se konalo okresní kolo ve vybíjené, kde naši školu reprezentovaly dva týmy složené z žáků 5.A a 5.B. Do soutěže nastoupilo dívčí družstvo a chlapecký tým, oba s velkým odhodláním a bojovým nasazením. Dívky si vedly skvěle – po dvou vítězstvích a dvou prohrách si zaslouženě vybojovaly 3.místo. Gratulujeme jim ke krásnému výsledku a děkujeme za vzornou reprezentaci školy! Chlapcům se tentokrát tolik nedařilo a po těžkých zápasech obsadili poslední místo. I přesto jim patří velká pochvala – bojovali statečně až do poslední minuty a nevzdali se ani v náročných chvílích.Oběma týmům děkujeme za nasazení, sportovního ducha a skvělou atmosféru, kterou na turnaji vytvořili. Jsme na vás hrdí!
Naši páťáci bojovali v okresním kole ve vybíjené!
6
Akce Prague Walks
Naši deváťáci spolu s vybranými zájemci z osmých ročníku se dnes prochází po Praze a zjišťují spoustu nových informací o Praze a to vše v angličtině! Tradiční akce Prague Walks se i letos vyvedla. Žáci plní zároveň další úkoly, mimojine mají za sebou úkol v podobě vyzpovídaní cizinců .
7
2.A a 5.A v ZOO Praha
V naší zemi máme spoustu zoologických zahrad, ale my si vybrali tu pražskou. Rychle jsme pochopili, proč patří mezi nejkrásnější na světě.Za 4 hodiny jsme toho viděli opravdu dost, ale zdaleka ne všechno.Dozvěděli jsme se mnoho nového ze živočišné říše a naše spojení s přírodou je ještě silnější než dřív.Rádi se sem budeme vracet. Za poznáním i odpočinkem.
15
Den vědy
V pondělí 28.4. proběhl projekt třetích tříd – Den vědy.
Děti si vyzkoušely spoustu zajímavých pokusů ve třech laboratořích. Zkoumaly vlastnosti látek- povrchové napětí vody, hustotu vody, lom světla ve vodě, jak vzniká podtlak. Dozvěděly se o tom, jak funguje světlo, barvy, k čemu se používá UV světlo a že některé látky pod UV světlem svítí. Ve tmě vyzkoušely optický klam v podobě hologramu. Vyrobily si lávovou lampu a vyzkoušely kouzelnou Newtonovskou kapalinu. Děti se moc hezky zapojily a sdílely své nápady a dosavadní vědomosti. Svá bádání během celého dopoledne zapisovaly do badatelských deníků. Nakonec celý den zhodnotily pomocí výstupu- exitek. Den vědy si děti moc užily.
19
Recitační soutěž na 2. stupni
Byla středa 23.4.14:00 a kolem hudebny se scházeli žáci z druhého stupně. A víte, co se dělo? Konala se recitační soutěž. Sešlo se celkem 17 recitátorů a každý si připravil k přednesu jednu báseň. O celkovém umístění rozhodovala porota složená z vyučujících českého jazyka. Recitátoři podali krásné výkony a my jsme rádi, že i v této době si někteří z nás najdou cestu k poezii. Vítězové obdrželi za své výkony hodnotné knižní odměny a všichni účastníci malou sladkost.
-
kategorie
-
Eliška Jurmanová 6.B
-
Richard Studnička 6.B
-
Tomáš Rom 7.A
2.kategorie
-
Tereza Ponrtová 8.B
-
Klára Furmanová 8.B
-
Josef Novotný 8.B
Kabinet českého jazyka
-
8. A poznává regionální historii
Poznávat historii našeho kraje by určitě mělo patřit do učiva dějepisu základní školy. Snažíme se proto zajistit pravidelně pro naše žáky všech ročníků 2. stupně workshopy v Muzeu města Ústí nad Labem.
V pátek 25.4. se 8.A seznámila s průběhem známé bitvy u Chlumce, která spadá do období napoleonských válek. Do workshopu se zapojili všichni žáci a historickou událost si vyzkoušeli na vlastní kůži. Budeme se těšit na další nabídku Muzea města Ústí nad Labem.
Eva Kvičerová
3
Osmáci z céčka zrekonstruovali bitvu u Chlumce
Čtvrteční dopoledne jsme strávili v muzeu v Ústí nad Labem. Měli jsme objednanou exkurzi o bitvě u Chlumce.
Na rozpomenutí jsme si pustili krátkou prezentaci o Napoleonských válkách, abychom si regionální bitvu zasadili do světového kontextu. Poté se naše třída rozdělila losem do čtyř "válčících" skupin na Rusko, Prusko, Rakousko a Francii. Každá země pod vedením svého generála vytvořila informační plakát o tom, jakým způsobem do bitvy zasáhla, jaké měli ztráty a na které straně stáli. Komunikační dovednosti uplatnili generálové k prezentaci své země. Po představení všech států jsme začali hrát bitvu. Na stole ležela podložka s mapou Chlumce a okolí. Generálové měli své scénáře a zástupce, kteří pohybovali dřevěnými postavičkami po mapě podle instrukcí. Po bitvě jsme si demonstrovali počet padlých a řešili dopady války na Ústí nad Labem a jeho okolí. Abychom si vše shrnuli, zahráli jsme si kahoot a pustili jsme si video o bitvě u Chlumce.
Výlet jsme si všichni užili, moc se nám líbilo spolupracovat. Program byl pestrý, interaktivní a zážitkový. Děkujeme paní učitelce za bezvadný výlet.
Gabriela Knopová
15
Velký úspěch pro redakci našeho Ladopisu!!!
První účast na Soutěži školních časopisů a rovnou zlatá v Ústeckém kraji! Naši redaktoři si vysloužili kromě diplomů a postupu do celostátního kola i věcné ceny v podobě krásných publikací. Připravujeme samozřejmě reportáž do dalšího čísla ;).
9. A navštívila muzeum ghetta a Malou pevnost v Terezíně
Ahoj, dovolte mi abych vám jménem 9.A přiblížila náš středeční výlet do muzea ghetta a Malé pevnosti v Terezíně. Ať už vás historie baví nebo berete hodiny dějepisu spíše jako možnost odpočinku, určitě byste si alespoň jednou za život měli udělat výlet do Terezína. Zjistili jsme totiž, že minulost nejlépe pochopíte, když se do děje necháte vtáhnout přímo na místě činu. Svou cestu za poznáním jsme započali v Magdeburských kasárnách, kde nás čekala autentická ukázka skromných a stísněných ubikací, ve kterých se denně muselo mačkat alespoň 90 i více lidí. Následovala prohlídka výstavy umění a kostýmní tvorby nadaných židovských umělců. Měli jsme možnost podívat se do židovské modlitebny, kde kvůli své víře denně riskovalo život několik Židů. Potom jsme se šli podívat do muzea ghetta, kde nás v podobě dokumentu čekalo třicetiminutové shrnutí historie Malé pevnosti a nejrůznější informace o životě v tehdejším ghettu očima pamětníků. Svůj výlet jsme zakončili prohlídkou Malé pevnosti, což byla teprve síla. Snad po celou dobu prohlídky jsme měli pusu dokořán z toho, kam až je lidská krutost schopna zajít a v jakých krutých a nehygienických podmínkách museli lidé žít. Neustále museli posouvat své limity proto, aby přežili. Snad na každém dvorku nebo v budově zemřelo nespočet obětí. Nicméně historie se bohužel nedá vrátit zpět, ale můžeme se z ní poučit, aby se už nic podobného nestalo.
Nela Špaková , 9.A
3.B navštívila dílnu ručního papíru
Dozvěděli jsme se spoustu zajímavých informací o tom, jak se dříve psalo a na jaké materiály. Také o tom, jak se začal vyrábět papír. Zkusili jsme si i papír vyrobit, moc nás to bavilo.
4
Naše horolezecká stěna je v novém kabátu
Během velikonočních prázdnin byla naše horolezecká stěna komplet „převléknuta“ a děti se tak mohou těšit na spoustu nových lezeckých tras. Díky spolupráci s HUDY stěnou v Ústí nad Labem jsme dostali spoustu nových chytů a profi stavěči Viktor a Olča z nich poskládali 16 nových cest v různých obtížnostech, které si děti náramně užijí. Velké poděkování za tuto realizaci patří Tondovi Pekařovi z HUDY stěny v Ústí n. Labem.
1
28. ročník Litoměřické laťky
Náš Školní sportovní klub uspořádal již , 28. ročník Litoměřické laťky což je soutěž ve skoku vysokém.
Krásným výkonem 145cm přesvědčivě vyhrála Klára Fuhrmannová ze ZŠ Ladova. Stříbrnou medaili získala Zuzana Tupá výkonem 135 cm (ZŠ Ladova) a shodným výkonem získala bronzovou medaili Magda Malá ( ZŠ Sady Pionýrů Lovosice). 4. místo obsadila Eliška Hrachová (135 cm), 5. místo Magda Skřivánková (130cm) a 6. místo Tereza Janecká (130cm)- všechny ze ZŠ Ladova. Celkem soutěžilo 24 děvčat.
1. místo mezi chlapci získal Tomáš Hrach výkonem 153cm, 2. místo obsadil Tobiáš Krejza výkonem 150cm a 3. místo získal Matěj Sládek za výkon 150cm.
Děkujeme publiku a hlavně našim prvňáčkům, kteří hlasitým tleskáním povzbuzovali naše soutěžící k lepším výkonům.
Všem soutěžícím děkuji za předvedené výkony, vítězům gratuluji a věřím, že jsme společně strávili pěkné sportovní dopoledne.
za ŠSK Petra Kaprová
HURÁ NA HRAD – 7.AC na Pražském hradě
Velikonoční prázdniny jsou za námi, většina žáků se v úterý vrátila do školních lavic, ale žáci 7. A a 7.C si prázdniny ještě o den prodloužili. Na pořadu dne byl výlet do Prahy, a to konkrétně na Hrad, kde na ně čekala Hra na Hrad.
Hra byla výborně připravena, žáci pracovali ve skupinkách a v rámci expozice zahrnující období od pravěku až takřka po současnost plnili nejrůznější úkoly odkazující zejm. na vystavené exponáty. K vidění byly mj. i velmi vzácné a zajímavé předměty, dokumenty a modely postupné výstavby Pražského hradu (např. Archeologické nálezy z doby bronzové, slavný Kodex vyšehradský, Zlatá bula sicilská, šperky mnoha našich královen, údajná svatováclavská helmice či košile, pohřební oblek např. Rudolfa II. a předměty z historie stolování), zkrátka toho bylo opravdu mnoho.
Poté, co jsme úspěšně splnili úkoly, jsme se vydali na další významná místa areálu Hradu. Bez našeho povšimnutí nezůstala Zlatá ulička, mnozí neodolali pokušení sestoupit do útrob „legendární“ Daliborky. Využili jsme také jedinečné možnosti prohlédnout si dechberoucí prostory katedrály svatého Víta, skoro každý z nás se stal zuřivým reportérem a fotil „hlava nehlava“.
A když už jsme zavítali na Malou Stranu, zastavili jsme se také na místě, kde bylo v roce 1948 násilně zakročeno proti studentům, kteří se vydali k panu prezidentu Benešovi, okoukli jsme, jak vypadá dům U Dvou slunců, kde nějaký čas pobýval náš slavný spisovatel Jan Neruda, zvěčnili jsme se před katedrálou sv. Mikuláše a zjistili jsme, jak se jmenuje věž, kterou se vchází na Karlův most. Tuto procházku jsme absolvovali podle mapy. A i když trochu panovaly obavy, nakonec jsme se všichni sešli na místě srazu a společně jsme vyrazili k domovu😊
Tenhle den byl jako na objednávku, vše nám skvěle vyšlo, včetně příjemného počasí, děti byly prima, a dokonce jsme měli štěstí na samé pohodové lidi.
Jitka Housková a Lucie Hrdinová
DEN BEZ ÚRAZU
Dnes jsme se my druháčci zúčastnili tradiční preventivní akce „DEN BEZ ÚRAZU“, kterou pro nás zorganizovalo město Litoměřice společně s integrovaným záchranným systémem. Na dopravním hřišti jsme si obešli stanoviště hasičů, státní a městské policie, záchranné služby, koutek se zvířátky a také jsme si vyzkoušeli masáž srdce. Dostali jsme cenné rady, které ale doufáme, že nebudeme nikdy potřebovat...A i kdyby, víme, jak na to! Užijte si krásný den! A hlavně, BEZ ÚRAZU !!! 2. ABC
8
Den Země a informatika ve 4.B
Dne 22.4. se na celém světě slaví Den Země, jehož cílem je upozornit na to, že naše planeta je naším domovem, o který bychom se měli starat, protože jiný nemáme a mít nebudeme.
Ve 4.B jsme si tímto tématem obohatili hodinu informatiky a přitom jsme rozvíjeli naše digitální kompetence v oblasti digitálních technologií a práce s informacemi. Nejdříve jsme na internteru vyhledali od kdy a proč se tento svátek slaví. Potom jsme naší planetě napsali vzkazy, které jsme umístili na online nástěnku.
Následně jsme si zahráli vědomostní hru, kde jsme mimo jiné třídili odpady, skládali obrázky ohrožených živočichů nebo čistili oceán od toho co do něj nepatří. Dozvěděli jsme se také co jsou to neobnovitelné zdroje, nebo čemu se říká plíce světa.
Na závěr jsme si každý vybral jednoho ohroženého živočicha, ke kterému jsme si na internetu dohledali informace. Na jejich základě jsme o tomto živočichovi vytvořili krátký letáček v textovem editoru. Přitom jsme se učili vyhledat informace a pracovat se souborem a hodina nám utekla kosmickou rychlostí....
Jarní číslo Ladopisu je zde!
Tohle číslo dalo naší redakci zabrat, zejména zpracovat reportáže ze všech událostí, které v poslední době proběhly. Děje se toho u nás požehnaně!
V jarním čísle najdete kromě zmíněných reportáži rozhovor se zaměstnankyněmi školní jídelně a průzkum toho, jak nám jeden den ve školní jídelně chutnalo. Potěšit se můžete rozhovorem s naší paní učitelkou Brandovou či krásnými zamilovanými básněmi našich žáků v anglickém jazyce. S Velikonocemi za rohem si možná rádi v sekci "English corner" počtete i o tom, jak se Velikonoce slaví ve světě.
Přejeme vám příjemné chvíle při čtení a zejména klidné prožití Velikonoc!
Vaše redakce Ladopisu
Cesty za dějinami
Habsburkové v Ploskovicích - 9.b
Velikonoční jarmark - DĚKUJEME
Vážení rodiče, milí žáci a přátelé školy,
děkujeme Vám za dnešní návštěvu velikonočního jarmarku. Počasí se vydařilo a my doufáme, že se vám u nás líbilo. Někdy příště zase na viděnou.
25
Roboti, roboti a zase ti roboti - závěrečný projekt v 5.A a 5.B
Naši páťáci zakončili tématický blok "Algoritmizace a programování" závěrečným projektem s oblíbenou stavebnicí LEGO WeDo. Každý měl možnost vybrat si vlastní téma, postavit model a naprogramovat ho podle svých představ. Výsledkem byla pestrá přehlídka nápadů a technických řešení.
Děti se pustily například do stavby závodních automobilů, které nejen že jely, ale měly i různě řešený pohon – někdo zvolil klasická ozubená kola, jiný využil gumičky nebo vlastní převody. Objevily se ale i projekty, jako například popelářský vůz, satelit, protipovodňová vrata, samootvírací brána, nebo včelka opylující květinu.
Hodiny algoritmizace nám přinesly nejen zkušenosti v oblasti programování, ale učili jsme se při nich spolupráci, komunikaci, trpělivosti a také práci s chybou. A hlavně to byla radost! Kousek této radosti sdílíme v malém video sestřihu závěrečných projektů našich šikovných páťáků a ve fotogalerii. Tak na to mrkněte... ;-).
28. ročník výtvarné soutěže DDM s názvem „ŘÍŠE HMYZU“
Že hmyz je jednou z nejrozmanitějších druhů živočichů asi tuší všichni a teď si představte, jaká
rozmanitost vznikne, když se je pokusí nakreslit děti různými technikami. Naši žáci se nechali vést
vlastní intuicí a podařilo se jim vytvořit svět plný zajímavých momentek. Snad se jejich díla budou líbit
i porotě DDM. Vítězné práce, a ty co oslovily porotu, by měly být vystavené v květnu 2025 v Kině Máj.
Držíme palce.
E. Slámová4