Novinky

        • Cesty za dějinami
          • Cesty za dějinami

            Habsburkové v Ploskovicích - 9.b

        • Velikonoční jarmark - DĚKUJEME
          • Velikonoční jarmark - DĚKUJEME

            Vážení rodiče, milí žáci a přátelé školy, 

            děkujeme Vám za dnešní návštěvu velikonočního jarmarku. Počasí se vydařilo a my doufáme, že se vám u nás líbilo. Někdy příště zase na viděnou.

        • Roboti, roboti a zase ti roboti - závěrečný projekt v 5.A a 5.B
          • Roboti, roboti a zase ti roboti - závěrečný projekt v 5.A a 5.B

            Naši páťáci zakončili tématický blok "Algoritmizace a programování" závěrečným projektem s oblíbenou stavebnicí LEGO WeDo. Každý měl možnost vybrat si vlastní téma, postavit model a naprogramovat ho podle svých představ. Výsledkem byla pestrá přehlídka nápadů a technických řešení.

            Děti se pustily například do stavby závodních automobilů, které nejen že jely, ale měly i různě řešený pohon – někdo zvolil klasická ozubená kola, jiný využil gumičky nebo vlastní převody. Objevily se ale i projekty, jako například popelářský vůz, satelit, protipovodňová vrata, samootvírací brána, nebo včelka opylující květinu.

            Hodiny algoritmizace nám přinesly nejen zkušenosti v oblasti programování, ale učili jsme se při nich spolupráci, komunikaci, trpělivosti a také práci s chybou. A hlavně to byla radost! Kousek této radosti sdílíme v malém  video sestřihu závěrečných projektů našich šikovných páťáků a ve fotogalerii. Tak na to mrkněte... ;-).

             

             

        • 28. ročník výtvarné soutěže DDM s názvem „ŘÍŠE HMYZU“
          • 28. ročník výtvarné soutěže DDM s názvem „ŘÍŠE HMYZU“

            Že hmyz je jednou z nejrozmanitějších druhů živočichů asi tuší všichni a teď si představte, jaká
            rozmanitost vznikne, když se je pokusí nakreslit děti různými technikami. Naši žáci se nechali vést
            vlastní intuicí a podařilo se jim vytvořit svět plný zajímavých momentek. Snad se jejich díla budou líbit
            i porotě DDM. Vítězné práce, a ty co oslovily porotu, by měly být vystavené v květnu 2025 v Kině Máj.
            Držíme palce.
            E. Slámová

        • Neživá příroda jako základ života na Zemi a zase ta prvouka ve 3. A ....
          • Neživá příroda jako základ života na Zemi a zase ta prvouka ve 3. A ....

            Tentokrát nás učivo o neživé přírodě inspirovalo nejen k práci s opravdovými vzorky nerostů a hornin, které máme ve škole k dispozici, ale k mnoha dalším aktivitám. 

            Například jsme se nechali poučit od spolužáků Tomáše a Lukáše o všem, co už ve svém volném čase o horninách a minerálech zjistili oni.  Jejich přednáška byla super a jejich sbírka hornin a minerálů také.  Dokonce jsme se pokusili vyrobit vlastní geodu. Kluci nám s tím pomohli....

            Ve škole jsme si také dělali pokus - výroba cukrového krystalu z nasyceného cukrového roztoku. 7 dní jsme pozorovali a zapisovali vývoj. Byl to docela adrenalin, ale................... povedlo se. :-) Nejen pod lupou byla krystalová mřížka krásně rozpoznatelná.

            Známe i magnetické pole magnetovce a umíme ho využít pro svou zábavu. Bludišťákové závodní dráhy pro kovové sponky vedené magnetem jsme projeli RAZ - DVA. Byl to ,,fičák´´.

            V Národním muzeu v Praze jsme z nerostného bohatství naší země viděli určitě nejvíc, co je možné, ale i přesto jsme ještě vyrazili za horninami u nás. Čedičový lom na úpatí Radobýlu je úchvatný.

            A tak stále platí naše motto :

            Prvouka ta nás baví - učíme se a jsme hraví.

            třeťáci z áčka a jejich dospěláci

          • Pozvánka

            Plakát připravili: Bilguun Tsengel a Tomáš Rom ze 7.A

        • Výlet 1.B a 4.B
          • Výlet 1.B a 4.B

            Krásné jarní slunečné počasí si dnes vychutnaly děti z 1. B a 4.B, jelikož opustily školní lavice a vyrazily za poznáním na kopec Lovoš. Po cestě vlakem a náhradní autobusovou dopravou poznávaly první jarní květiny, počítaly zvládnuté kilometry a na vrcholu je čekal nádherný výhled na České středohoří. Byl to opravdu krásný den.

        • VÍTE, JAK SI DOMA VYROBIT ZDRAVÝ CHUTNÝ SÝR ?
          • VÍTE, JAK SI DOMA VYROBIT ZDRAVÝ CHUTNÝ SÝR ?

            2.A se to dozvěděla ve vzdělávacím středisku Sever Litoměřice.

            S panem Milošem jsme si zde povídali o kvalitě potravin a o možnosti vyrobit si sýr doma.

            Nejprve jsme společně přemýšleli, z čeho se sýr vyrábí a z obalu výrobků zjistili, co vše obsahuje. V zajímavém videu jsme viděli, kde a jak se sýry vyrábí.

            Poté následovala debata o tom, jaké sýry, a zda vůbec, máme rádi. Mohli jsme ochutnat Olomoucké tvarůžky. Někteří z nás se k tomuto neodhodlali, odradila je nelibá vůně.

            Co nás bavilo nejvíc, byla možnost si sýr vyrobit hned na místě. Postupovali jsme dle rad a výsledek byl parádní. Tedy spíše velmi chutný !

            Vymačkali jsme si šťávu z citronů a tu postupně vlévali do vlažného mléka. Po chvíli se nám začala vytvářet sraženina. Naučili jsme se, co je syrovátka a pokračovali dále. Dalším krokem bylo přelití do textilie a jemné vymačkání tekutiny. Byli jsme překvapeni, jak jsme velmi rychle vyrobili čerstvý sýr. Ten jsme nakonec osolili. Doma bychom mohli přidat i jiné koření.

            Lahodný sýr jsme si namazali na tmavý chléb a pak už jsme si pochutnávali.

            Jistě si takovýto zdravý sýr vyrobíme někdy i doma. Přidáme cibulku, ředkvičku, pažitku či jinou zeleninu a budeme mít zdravou dobrotu.

          • Prvňáčci na mejdanu s Bobíkem

            Druhé aprílové dopoledne si prvňáčci opravdu užili. Navštívili akci Bobík a kamarádi na výletě, jejiž součástí byla hudba, tanec, soutěže a hlavně zábava s oblíbenými postavičkami. Díky svému pěveckému a tanečnímu zápalu dostali královské koruny, ochucená mlíčka a po jednom plyšovém Bobíkovi do každé třídy.
            Děkujeme bohušovické mlékárně za skvěle zorganizovanou akci, kterou určitě doporučíme dalším prvňáčkům.

          • LISTOVÁNÍ aneb rekordman Bolt zasprintoval na Ladovce!

            Zkušená herecká dvojice Lukáš Hejlík a Alan Novotný zavítala poprvé na Ladovku, aby třem stovkám dětí zpříjemnila aprílový den divadelním představením s knihou v ruce, tzv. scénické čtení.

            Scénické čtení poutavou formou předkládá divákům nový zážitek z četby, to je LISTOVÁNÍ. 

            Námořníci z 2.C, čtvrťáci a páťáci zhlédli Dobrodružství strýčka Ludvíka, který je přenesl do pohádkového světa plného kouzel. Malí diváci byli přirozeně zapojeni do představení, což se jim velmi líbilo :-) Herci citlivě podpořili dětskou fantazii, pomohli jim překonat počáteční ostych a ve finále tvořily text samy děti!

            Druhostupňáci si vizuálně zasprintovali s nejrychlejším mužem planety. Prostřednictvím medajlonků nahlédli do jeho života, seznámili se s jeho nejbližšími a zjistili, že sny se s trochou píle a odhodlání mohou splnit. Sportovní talkshow nakonec nakonec trvala o trochu déle než 9:58s :-)
            Představení Můj život - Usain Bolt byo postaveno na vtipných slovních hříčkách a vyprávěno aktuálním jazykem, proto se nejeden teenager dokonce zasmál. :-)

            Svým kolegům a kolegyním děkuji za pomoc s organizací a hladký průběh akce, žákům za pěknou zvukovou kulisu a věřím, že jsme se s týmem z Listování neviděli naposledy!

             

            za kabinet ČJ Lucie Baniová

    • Kontakty

      • Základní škola Litoměřice, Ladova 5
      • 734236080
      • Ladova 5,
        41201 Litoměřice
        Czech Republic
    • Přihlášení